Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Psikoloji / BEYİN DALGALARININ ANALİZİ İLE BİLGİSAYAR OYUNCULARININ YETENEĞİ ORTAYA ÇIKTI

BEYİN DALGALARININ ANALİZİ İLE BİLGİSAYAR OYUNCULARININ YETENEĞİ ORTAYA ÇIKTI

121024133411-large

Bilim adamları, hiç bilmedikleri bir bilgisayar oyunu oynayan insanların kendilerini en çok geliştirenlerini, sadece beyin dalgalarına  bakarak tahmin edebiliyor. Bulgular Psychophysiology jurnalinde yayınlandı. Araştırmacılar, elektroenkephalografi (electroencephalography -EEG) tekniğini kullanarak , 39 sübjenin beyinlerinin elektriksel aktivite piklerini ölçmek için, daha önce bilişsel aktiviteler için geliştirilen Space Fortress oyununu sübjelere oynattı.  Sübjeleri beyin dalgalarının salınımları alfa spektrumunda (saniyede on kez, 10 hertz)  ölçülünce, beyinde daha hızlı öğrenme eğilimi olanların beyin dalgalarının daha az güçle çalıştığı gözlendi. Ayrıca sübjelerin hiçbiri gündelik bilgisayar oyuncusu değildi.

EEG sinyalinin bir oyunda yaşanan gelişmeyi kaydetmek için sağlam bir öngörücü olduğunu belirten; Beckman Fellow ve Kyle Mathewson Illinois Üniversitesi’ nden doktora sonrası araştırmacılara Beckman Enstitüsü Fakültesi Profesörleri, Monica Fabiani ve Gabriele Gratton liderlik ediyor.

Beyindeki elektrik aktivitedeki dalgalanmalar, beyindeki milyonlarca veya milyarlarca nöronun arasındaki iletişimi yansıtıyor. Dalgalanmalar beyinin konuşması gibi, farklı beyin fonksiyonlarında farklı dalgalanmalar oluyor.

Ayırca araştırmacılar, kişiler oyun oynarken nasıl reaksiyon sürelerinin geliştiğini ve hafızanın nasıl çalıştığını gözleyerek gündelik hayatta önemli olan kabiliyetleri açığa çıkardılar.

“ Biz daha fazla alfa dalgasına sahip olan insanların, oyunu bitirmek için en iyi gelişimi sergileyerek, en iy reaksiyon süresine sahip olduklarına gördük,” diyor Mathewson.

Beyinin ön kısmındaki  alfa dalgalarının gücünü arttırmanın mümkün olduğunu , böylece karar verme, dikkat ve kendi kendimizi kontrolün attırılabileceği düşünülüyor.

Kaynak . http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121024133411.htm

Jurnal Referans :

1. Kyle E. Mathewson, Chandramallika Basak, Edward L. Maclin, Kathy A. Low, Walter R. Boot, Arthur F. Kramer, Monica Fabiani, Gabriele Gratton. Different slopes for different folks: Alpha and delta EEG power predict subsequent video game learning rate and improvements in cognitive control tasks.Psychophysiology, 2012; DOI: 10.1111/j.1469-8986.2012.01474.x

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*