Cumartesi , Mart 17 2018
Anasayfa / Deneysel / Ateş Karıncaları Sıvı veya Katı Maddeler Gibi Davranabiliyor-Video

Ateş Karıncaları Sıvı veya Katı Maddeler Gibi Davranabiliyor-Video

ateş karıncası fizik-gerçek bilim

Dünyanın en sinir bozucu ve kızgın yaratıklarından biri olan ateş karıncaları bilimsel açıdan muhteşem olabiliyor. Birbirlerine kenetlenerek her yere yapışabiliyor ve fiziksel olarak farklı hallere girebiliyorlar.  Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden fizikçilerin kaydettiği video ise bu karıncaların nasıl birlik beraberlik içinde tek bir vücut gibi davranabildiklerini gösterildi. Videoda karıncalara bir huniden şurup gibi akabiliyor. Sonrasında ise üzerlerine baskı uygulandığında kauçuk malzeme gibi mukavemet gösterebiliyor. Ya konuldukları kabın şeklini alabiliyor.

Araştırmacılar karıncalarının bu davranışını gelecekte robotik teknolojisinde yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu sayede küçük parçalar birleşerek daha büyük nesneler oluşturabilecek. Çünkü bu karıncalar tekrar aynı pozisyona gelerek hallerini koruyorlar.  Bilim insanları bunun gelecek nesil kendi kendini iyileştiren materyallere de ilham olacağını düşünüyorlar.
Kaynak :  http://www.iflscience.com/plants-and-animals/video-shows-fire-ants-are-capable-acting-liquid-and-solid#Km10APerKWeJpkkI.99

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satürn’ün Ayı Enceladus’ta Hayat Olasılığı Artıyor

Yeni yapılan araştırmaya göre dünya dışı yaşam için uzaklara gitmeye gerek yok, Güneş Sistemimizde Satürn’ün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*