Anasayfa / Global Isınma / SON YILLARDA YAŞANAN AŞIRI YAĞIŞ OLAYLARI GLOBAL ISINMAYLA İLİŞKİLENDİRİLDİ

SON YILLARDA YAŞANAN AŞIRI YAĞIŞ OLAYLARI GLOBAL ISINMAYLA İLİŞKİLENDİRİLDİ

Adelaide Üniversitesi’ den (Avustralya) bilim insanları dünya çapında yağış miktarlarını toplayarak, son zamanlarda yaşanan aşırı yağışların global ısınmayla alakalı olduğunu gözlemledi. Dünya’ da 8000’ den fazla hava durumu istasyonundan alınan veriler ışığında son zamanlarda yaşanan aşırı yağış olaylarının artması global ısınmaya bağlanıyor.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Seth Westra konu hakkında ; “ Aşırı yağış olayları genel itibariyle olarak Dünya’ nın her yerinde artmış durumda. Sonuçlar incelediğinde, global atmosfer sıcaklığının her bir derece artışına karşılık, aşırı yağışlarda %  7 artış gözleniyor. Eğer ortalama sıcaklık artışının 3 ila 5 derece olabileceği varsayarsak, 21. Yüzyılın sonuna doğru yağışlar önemli derecede artacaktır.”

Adelaide Üniversitesi Çevre İnşaat ve Maden Mühendisliği’ nde kıdemli öğretmen Dr. Westra 1900 ile 2009 yılı arasındaki periyodu inceleyerek, yağışlarda artış olduğunu gözlemlemiş.

“Eğer aşırı yağış olayları bu sıklıkla devam ederse, dünyada pek çok yerde daha fazla sel, taşkın ve heyelan gözlenecektir,” diyor Dr. Westra

En yüksek yağış artışı genelde tropikal ülkelerde gözlemleniyor. Bu tropikal ülkelerin çoğu fakir ve bu  nedenle sel olaylarına karşın korunmasız olabiliyorlar. Bu da aşırı yağış ve beraberinde gelen sel riskini artıyor. Türkiye’ de de son yıllarda  sel olayları artmıştır. 2009 yılında  Basın Ekspres yolunda  yaşanan faciayı hiç birimiz unutmadık sanırım.

 

Bu araştırma Journal of Climate’ de  (İklim Bilimi Araştırma Dergisi ) yayınlandı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130201100036.htm

Araştırma Referansı:

Seth Westra, Lisa V. Alexander, Francis W. Zwiers. Global increasing trends in annual maximum daily precipitationJournal of Climate, 2012; : 121214093302009 DOI: 10.1175/JCLI-D-12-00502.1

Ankara Sel 

 

İngiltere Sel 

http://youtu.be/D8UqAzToJlI

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*