Anasayfa / Genel / Artık Telefonunuzun Pilini Şarja Takmadan Şarj Edebileceksiniz

Artık Telefonunuzun Pilini Şarja Takmadan Şarj Edebileceksiniz

Telefonunuzun şarjı bittiğinde pilini sadece ayakkabınızın tabanına yerleştirip şarj ettiğinizi düşünebiliyor musunuz? İşte bu garip düşünce Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Zhong Lin Wang ve ekibi tarafından hayata geçirildi. Bilim adamları bozuk para büyüklüğünde ve  kolayca bir kaç kez üzerine basıldığında şarj olabilen bir pil geliştirdi.

Wang’ in araştırma ekibi enerji depolamaya odaklanarak, nanomateryallerden elektrik üretebilen bir pil yaptılar. Başta iki aşamalı olan proseste, mekanik enerji elektrik enerjisine çeviriliyor ve aynı zamanda elektrik elektro kimyasal enerji olarak depolanıyor. Fakat sonra mekanik enerjiyi direk olarak elektrik enerjisi olarak depolayabilirler mi diye düşündük.

Bunu yapmak için Wang ‘in takımı normalde lityum iyon pillerde kullanılan ve anot ve katodu ayırmak için kullanılan iyon geçirgen polietilen filmi diflorür (PVDF) le polarize ediyordu. Her filme basıldığında, polarizasyon her iki yüzü şarj eder, piezo elektrik alan yaratarak hızlı elektrokimyasal değişimler yaratır. Bu bölgedeki bazı serbest lityum iyonları güç paketindeki LiPF6   elektrolitle  konvansiyonel LiCoO2 katotla etkileşir,membranı geçer TiO2 nanotübe dizili anota geçer. Bu şekilde uygulanan kuvvet oksidize ederek, daha lityum iyon ve elektronlarını serbest bırakır, sonrasında ise anotta birleşir. Her basış uygulandığında şarj işlemi sistem kimyasal dengeye ulaşana kadar devam eder. Bilim adamları bozuk para büyüklüğündeki paketle pilli hesap makinesini şarj etmeyi başardı.

İlerde pek çok alanda kullanılabilecek bu pil teknolojisi, işlevi şimdilik kanıtlandı.

 

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/08/cells-step-toward-plugless-charging

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deniz Suyundan Yapılan Piller Lityuma Bağımlılığı Törpüleyebilir Mi ?

Artık neredeyse her elektrikli cihazda rastladığımız lityum iyon pillerin yerine geçecek bir başka pil hayal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*