Anasayfa / Bilim / ARTIK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER VE CİHAZLAR DAHA ÇABUK ŞARJ EDİLEBİLECEK

ARTIK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER VE CİHAZLAR DAHA ÇABUK ŞARJ EDİLEBİLECEK

Şarj edilebilen li-iyon cep telefonlarında,elektrikli arabalara bir endüstriyel standart oldu. Bu piller oldukça çok enerji depolayabiliyor ve yüksek enerjiye yoğunluğuna sahip. Cep telefonları veya laptop pilleri bir kaç saat içinde şarj olabiliyor, ama neden elektrikli araba motorları bu pilleri tek başına kullanamıyor ve hızlanma veya yavaşlama gibi yüksek güç gerektiren durumlarda  süper kondansatörlere ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu problemi çözmek için Renssealear Politeknik Enstitüsü’ndeki araştırmacı mühendisler, Nanomateryal uzmanı Nikhil Koratkar başkanlığında, bugünün li-iyon pillerinde kullanılmak üzere normal grafit anotlara göre şarj veya deşarj hızını on kat arttıran bir anot yaptılar. Aslında grafen bir kağıt inceliğinde olduğundan dünyanın en ince maddesi. Bu tarzda piller sayesinde cep telefonlarından ilk yardım cihazlarına kadar bütün elektronik cihazların şarj süresi oldukça düşürülebilir. Bu innovasyon yardımıyla daha basit, daha performanslı ve yüksek güçlü Li-iyon piller yapılarak elektrikli arabaların performansı ciddi şekilde arttırılabilir.

 

 

Kaynak: http://futuristicnews.com/quick-charging-batteries-for-electric-automobiles-and-portable-electronics-applications/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*