Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Bilim / ARASTIRMAYA GÖRE YELLOWSTONE MEGAVOLKANI HABER VERMEKSİZİN PATLAYABİLİR

ARASTIRMAYA GÖRE YELLOWSTONE MEGAVOLKANI HABER VERMEKSİZİN PATLAYABİLİR

Yellowstone ulusa parkı

Yellowstone Ulusal Parkı bir megavolkan kalderasının tam üstünde oturuyor. Toprak örtü çok büyük bir süper sıcak sıvı kaya ve zehirli gaz rezervinin üstünde yer alıyor. Parkın büyük kısmı önceki püskürmelerde oluşurken, en sonuncusu 70.000 yıl öncesinde oldu.  Bugün ise zemindeki kalderanın yükselmesi ve bölgedeki depremlerin parkın altındaki magma hareketine işaret ediyor.

Ars Technica’ dan John Timmers , geçenlerde Amerika Coğrafik Topluluğu’nda yayınlanan bir diğer süper volkan riskleri hakkındaki araştırmayı değerlendiriyor.  Araştırmacılar herhangi bir püskürmeyi gerektirecek işaretin olmadığını bu nedenle paniğe gerek olmadığını belirtiyorlar. Aynı zamanda da, önceki püskürmenin hızlı gerçekleştiğinin altını çiziyorlar.

Timmer’ ın yazısında :

Daha önceki püsküren lavlar incelendiğinden, kristlallerin şekil ve karışımının yüzeye oldukça hızlı çıkıtğı gözleniyor. Bununla beraber bir püskürmeye başlarsa , zemin havuzlarındaki lav bitene kadar püskürebileceği gözleniyor. Böylece magam rezervi dolana kadar hiçbir işaret vermeden bekleyebileceği ve ani bir psükürme yapabileceğini gösteriyor.

Ayrıca derin magma rezervinin izlemenin Yellowstone’ u anlamanın en iyi yolu olduğu belirtiliyor.

Kaynak :http://arstechnica.com/science/2012/09/researchers-ponder-whats-next-in-volcanic-yellowstone/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maddenin Yeni Bir Formu Zaman Kristali Yaratıldı

Tuz, kar taneleri ve elmas hepsi kristal yapıdadır, yani atomları birbirini tekrar eden 3 boyutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*