Anasayfa / Bilim / Araştırmaya Göre Aşırı (Ekstrem) Yaz Sıcakları Küresel Isınmayla Bağlantılı

Araştırmaya Göre Aşırı (Ekstrem) Yaz Sıcakları Küresel Isınmayla Bağlantılı

NASA’lı bilimadamları tarafından yeni yapılan istatiksel analizler sonucunda karasal bölgelerde oluşan aşırı ısınma dalgalarının 1950’lerdeki aşırı sıcaklara benzediği açıklandı.

James Hansen NASA Goddard Enstitüsü Uzay Çalışmaları( GISS) Newyork’ ta baş araştırmacı istatistiklere göre oluşan aşırı ısınmanın sebebi küresel ısınma olabileceğini belirtiyor.

” Bu yaz aşırı sıcakların insanlar ve tarımsal alanlar üzerindeki etkilerini görüyoruz.” ve “Biz araştırmamızda bu ısınmayı küresel ısınmayla ilişkilendirdik, bilimsel kanıtlarla sunduk.”diyor Hansen.

Aşırı sıcak yazlar artık rutin hale gelmeye başladı. Daha önce dünyanın sadece % 1’lik karasal alanında 1951 ve 1980′ de bu tarzdan aşırı sıcaklar kaydedilmiş. Fakat, 2006′ dan beri dünyanın %10’u kadar karasal bölgelerinde aşırı sıcaklar tespit ediliyor. Bu derecede büyük bir sıcaklık değişimi doğal olamayacağından artık bu eğilimin doğal olmadığını gizlemek çok zor.Aşırı sıcakların küresel ısınmayla bağlantılı olarak daha sonraki yıllarda da devam edeceği tahmin ediliyor.

Bu yazın oluşan sıcakların sonbahara doğru şekilleneceği ve yeni bir aşırı(ekstrem) sıcaklık kategorisi ekleneceği belirtiliyor.” Bu tarzdan anormallikler son 30 yıl için oldukça sıradışıdır, istatiksel verilerin yüksek güvenirliğine dayanarak, küresel ısınma olmadan bu kadar sıcak bir yaz olamaz” diyor Hansen.

Dünya sıcaklık haritalarına bakıldığında Teksas, Oklahoma,Meksika 2011′ de, Ortadoğu, Batı Asya ve Doğu Avrupa 2010 sonbaharına doğru yeni aşırı(ekstrem) sıcaklık kategorisine girmiştir.

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti

Bosch’un geliştirdiği su enjeksiyon teknolojisi sayesinde hem daha fazla güç , hem de daha az …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*