Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Genel / Alerji Hastalarında Beyin Tümörü Oluşma Riskinin Daha Az Olduğu Görüldü

Alerji Hastalarında Beyin Tümörü Oluşma Riskinin Daha Az Olduğu Görüldü

Yeni yapılan araştırmaya göre ,  alerjiler ile bazı önemli beyin kanseri türlerinin riskini azalttığına dair ilişki bulundu. Araştırmaya göre kadınlarda bu risk daha da az olmasına rağmen, erkeklerde de önemli alerji profillerinde düşük tümör riski  tespit edildi.

Bu araştırmada ayrıca bilimadamlarının alerjiye neden olan faktörün kanserin riskini azalttacağı görüşünü destekliyor. Çünkü,  glioma adı verilen tümörler potansiyel olarak bağışıklık sisteminde baskılanıyor ve büyümeleri engelleniyor.. Bununla beraber teşhisten önce bu tümörler alerjenlere karşı hiper sensitif  bağışıklık tepkisiyle karıştırılıyor.

Bilim adamları onlarca yıl önce glioma teşhisiyle gelen hastalardan numuneler aldılar. Kadınlar ve erkeklerden alınan alerjiye tepki veren antikorlar içeren kan örneklerinde glioma gelişme riskinin 20 sonrası için alerji içermeyen örneklere göre yaklaşık %50 daha az olduğu gözlendi.

“Alerjik insanlarda, antikor çevrimlerinin yüksek seviyede olması bundan dolayı da  bağışıklık sisteminin daha fazla uyarılmasıyla, glioma riski düşük olabilir.” diyor Schwartzbaum Ohio State’s Tam Teşekküllü  Kanser Merkezi Araştırmacısı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120803094429.htm

Referans :

  1. J. Schwartzbaum, B. Ding, T. B. Johannesen, L. T. N. Osnes, L. Karavodin, A. Ahlbom, M. Feychting, T. K. Grimsrud. Association Between Prediagnostic IgE Levels and Risk of GliomaJNCI Journal of the National Cancer Institute, 2012; DOI: 10.1093/jnci/djs315
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*