Anasayfa / İlginç Bilim / Akustik Çekim Işını Aynı Ölüm Yıldızı Gibi Cisimleri Çekiyor

Akustik Çekim Işını Aynı Ölüm Yıldızı Gibi Cisimleri Çekiyor

Düşünün ki, yolda yürüyorsunuz ve bir uzay gemisine çekilmeye başladınız. Ya da Star Wars’daki Ölüm Yıldızı’na çekiliyorsunuz. Bunlar her ne kadar hayal gibi görünse de, “tractor beam” yani “çekim ışını “ adı verilen teknoloji uzayda cisimleri bu şekilde çekip yönlendirebilecek bir teknoloji. İşte bu ultrason sistemi ile havada minik objeler asılı kalabiliyor ya da görülmeyen bir kontrolle manevra yaptırılabiliyor.

Milimetre büyüklüğünde plastik bilyeler, ultrason yayma platformunda havaya kaldırabiliyor, döndürülebiliyor veya bu çekim ışını etrafında döndürülebiliyor. 27 Ekim’de Nature Communications’da yayınlanan teknik ile bilim insanları dokunmadan cisimleri manipule etmeyi,insan hücrelerini kontrol etmeyi amaçlıyor.

İspanya ve İngiltere’den bilim insanları 40 khz’lik ses dalgaları yayabilecek düzinelerce hoparlör kullanan bir platform geliştirdiler ki, insan kulağı bu sesi duyamıyor. Üç boyutlu akustik alan ses dalgalarını girişime sokarak, tanecikleri tuzağa sokarak, manipule etmeyi başardı. Önceki deneylerde ise çoklu hoparlörle sarılan hedef nesnenin 3-D kontrolü sağlanmış ve yeni kurulumda yine bunlardan biri kullanılmıştı.

Videoda akustik çekim ışınını izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.sciencenews.org/blog/science-ticker/acoustic-tractor-beam-reels-objects-death-star

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kereste Artığından Daha Güçlü ve Suya Dayanıklı Beton Yapıldı

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, artık kerestelere çimento ve harç eklereyek geri dönüştürebilecek yeni …

2 yorumlar

  1. Tüm uçan cisimler için yerçekiminden kurtulmanın dahiyane yolu olabilir, bence!

  1. Pingback: Akustik Çekim Işını Aynı Ölüm Yıldızı Gibi Cisimleri Çekiyor - Herşeyolog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*