Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Bilim / Aktif İnsanlar Daha Uzun Ömürlü Oluyor

Aktif İnsanlar Daha Uzun Ömürlü Oluyor

Aktif kişiliğe sahip insanların daha uzun ömürlü olmalarının, genetik açıdan ilişkili olduğu belirlendi. Bu insanlarda aktif bir kişiliğe neden olan bir genin aynı zamanda uzun yaşam süresine de neden olduğu anlaşıldı. Bu gen aslında bir dopamin reseptör geni ve DRD4 7R gen çifti olarak adlandırılıyor. Bu gene sahip insanların 90 yıldan fazla yaşadığı fareler üzerinde yapılan testlerle doğrulandı.

Kaliforniya Üniversitesi Irvine’ den biyoloji profesörü Robert Moyzis, ve Psikiyatrist Dr. Nora Wolkow’ un başkanlığında yapılan 90+ adı verilen araştırmada Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Tespit edilen değişken gen, dopamin sisteminin bir parçası olarak işlev görüyor. İşlevi ise;  beyindeki sinir ağının ödülle öğrenme ve dikkat bölümlerinin yönetimi.   DRD4 7R gen çifti ise dopamin sinyallerini körelterek , kişinin çevreye karşı reaksiyonunu arttırıyor.

 

Bu gen aynı zamanda insanın daha sosyal, entelektüel ve sportif olmasını sağlayabiliyor. Ayrıca bu gen hiperaktivite, dikkat bozukluğu , bağımlılık ve riskli davranışlar gibi bozukluklarla ilişkilendiriliyor.

 

Bu genin doğrudan uzun yaşam sağlamadığını fakat etkilerinin uzun bir yaşama neden olabileceği belirtiliyor.  Yani daha sosyal ve aktif olursanız daha uzun yaşayabiliyorsunuz.

90+ araştırmasına katılan 310 katılımcı da yüksek fiziksel aktivite gözlendi. Fareler üzerinde yapılan testlerde bu geni taşımayan farelerin yaşam sürelerinin % 7 ila 9.7 azaldığı tespit edildi.

Ayrıca bu geni taşıyanların Alzheimer gibi nörodejeneretif hastalıklara yakalanma riskinin daha az olacağı tahmin ediliyor. Belki yaşlı ama hareketli olan insanların neden halen dipdiri ve ayakta olduğu da böylece açıklanmış oluyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130103151515.htm

Araştırma Referansı : 

  1. D. L. Grady, P. K. Thanos, M. M. Corrada, J. C. Barnett, V. Ciobanu, D. Shustarovich, A. Napoli, A. G. Moyzis, D. Grandy, M. Rubinstein, G.-J. Wang, C. H. Kawas, C. Chen, Q. Dong, E. Wang, N. D. Volkow, R. K. Moyzis. DRD4 Genotype Predicts Longevity in Mouse and Human.Journal of Neuroscience, 2013; 33 (1): 286 DOI:10.1523/JNEUROSCI.3515-12.2013
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son 68 Yılın En Yakın ve En Büyük Gözüken Ay’ı 14 Kasım’da

2016 14 Kasım’da Ay Dünya’ya en yakın konuma geliyor. Süper Ay‘da denilen bu durumda Ay …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*