Anasayfa / Deneysel / AKIŞKANLAR DİNAMİĞİNDE İNANILMAZ SU DAMLALARI

AKIŞKANLAR DİNAMİĞİNDE İNANILMAZ SU DAMLALARI

damla

Akışkanlar dinamiğinde kademeli kaynaşma (cascade coalescence) adı verilen bu inanılmaz olay, eğer özel bir kameranız varsa görüntülenebiliyor. Normalde baktığınızda bir damla su anında karışıyormuş ya da yok oluyormuş gibi gözükse de aslında öyle değil. Bir damla damladığında giderek kademeli kaynaşarak, en sonunda yok oluyor. İşte akışkanlar dinamiğinin gizemli dünyasına hoş geldiniz.

Damla yavaş hızda damladığında içine bir tabaka havayı hapseder, bu nedenle anında havuza karışmaz. Bu hava tabakası hızla tükenirken, yüzey gerilimi damlayı gererek, daha küçük damlalara böler. Damla suyun yüzeyinde zıpladıkça, bu damla giderek küçülerek yüzey gerilimi havuz tarafından tümüyle absorblanıncaya kadar devam eder.

Sizce de muhteşem değil mi? Videoda bu etki damlanın 4 kez zıplamasına neden oluyor. Havuzda viskozite (akmaya karşı direnç) damlalara göre oldukça yüksek olduğundan damla basamaklama etkisi gösteriyor.

MIT’ den John Bush bu damlama olayının  bazen tek seferde 5 , hatta 7 kez tekrarlanabileceğini belirtiyor. Videoda bir damlanın bile damlarken ne kadar mucizevi olduğunu görebilirsiniz.

Kaynak : http://io9.com/5849356/high-speed-video-reveals-the-bizarre-physics-of-an-ordinary-water-droplet

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*