Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Yeni İcatlar / ADİDAS’ TAN YAYLI AYAKKABI SPRINGBLADE KOŞUCULAR İÇİN TASARLANDI

ADİDAS’ TAN YAYLI AYAKKABI SPRINGBLADE KOŞUCULAR İÇİN TASARLANDI

Koşucular her zaman kendilerini bir adım ileriye götürecek yarışmayı kazandıracak bir ekipman için arayış içinde. En az enerjiyle onları öne taşıyacak bir ayakkabı mesela.  Geçmişte pek çok ayakkabı firması orta tabanı esnek itiş gücü sağlayan ayakkabıdan sonra Adidas yeni konseptiyle bu işi  farklı bir seviyeye taşıyacak gibi gözüküyor.  Adidas ‘ ın Springblade (yay bıçağı)  ismi verdiği ayakkabı altında yay benzeri bir tabanı ilginç bir ayakkabı. Bu yaylar koşucuyu ileri atarak atleti ileri götürmeyi hedefliyor.

Adidas İnovasyon Takımı Springblade’ i geliştirmek için 6 yılını harcayarak, en yüksek  enerji verimliliğine sahip materyali buldu. Bu malzeme hem en dayanıklı , hem de verimli.  Sporcuların kullandığı trambolinler ve sırıkla atlama ekipmanlarından ilham alan ekip sonunda, bu potansiyeli koşu ayakkabısına uygulamanın bir yolunu buldular.

Her ayakkabıda 16  bıçak yay bulunuyor. Bu yaylar potansiyel enerjinizi depolayarak, ağırlığınıza uygun şekilde gücünüze bağlı olarak enerjinizi salıyor. Oldukça tuhaf gözüken bu tasarım, koşucuya ileri doğru bir momentum kazandırarak sizi bir adım daha öne taşıyor. Pek koşu ayakkabısının aksine bu ayakkabı sizi yukarı değil ileri götürüyor.

 

Ayakkabının altındaki yaylar ne kadar ayakkabının en göze batan özelliği olsa da  ayakkabının diğer özellikleri de bir koşucu için özelleşmiş. Ayakkabının üst kısmı esnek materyalden yapıldığından koşucunun ayağının en mükemmel şekilde sararak ayakkabının kaymasını engelleyerek, enerji kaybını engelliyor. Adidas’ ın verdiği bilgiye göre Springblade’ de kullanılan özel polimer EVA yastıklamaya göre sıcaklığa karşı 7 kez daha dayanıklı.

Oldukça sıradışı tasarımı sayesinde koşunun performansını arttırabileceği düşünülüyor. Yurtdışında Adidas Spring Blade ‘ in 1 Ağustos’ ta 180 dolardan piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/adidas-springblade-running-shoe/28090/

 

adidas yaylı ayakkabı-gerçek bilim adidas yaylı önden-gerçek bilim adidas yaylı bayan-gerçek bilim

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bioo Telefonunuzu ,Saksıdaki Bitkinizin Fotosentez Enerjisiyle Şarj Ediyor

Saksınızdaki çiçeğiniz fotosentezle enerjisini elde ediyor, peki bu enerjiyle telefonunuzu şarj edebilseydiniz çok havalı olmaz …

4 yorumlar

  1. Hakketen yav! Ayakkabının modeli güzel görünüyor fakat, koşu sırasında tam da topuk kısmındaki yayın altına bir taş girerse, sonraki adım da topuğun yere sert teması ile insanın canını çok yakar, dengesini kaybederek düşmesine bile sebep olabilir. Taşlı ve kumlu zeminde giyilebilecek bir ayakkabı değil.

  2. dilaver çitoğlu

    Ayakkabıdan oldukça memnun kaldım. Gerçekten performans artırıcı. Tartan pistleri ağlatmaya başla

  3. mehmet emin kaya

    Ayakkabıyı aldım bir hafta sonra yürürken belimi ağrıtmaya başladı alırken mağza görevlisine bu model bel fıtığı olanlara nasıl uygun mu diye sirdum onlarda evet çok uygun dediler neden acaba ağrıtıyor bilginiz varmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*