Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Biyoloji / 750 AYAKLI KIRKAYAK OLUR MU?

750 AYAKLI KIRKAYAK OLUR MU?

750 ayaklı bir kırkayak mı? Biyo çeşitlilikte bir yere kadar değil mi? 750 ayak gerçekten çok fazla. İlk kez 1926’ da keşfedilen lllacme plenipes ‘ ın kaybolduğu düşünülürken 2006’ da yeniden ortaya çıktı. İşte bu kırkayak ZooKeys araştırma dergisinde tümüyle tanımlandı. 375 çift ayağı olan bu kırkayak hakikaten biraz korkutucu. Biliniyor ki, kırkayakların bazı türleri tarantulalardan bile daha zehirli.

lllacme plenipes adı verilen 750 ayaklı bu kırkayak dünyada sadece çok küçük bir bölgede bulunabiliyor. İşte burası Kuzey Kaliforniya’daki, San Juan Bautista bölgesi ve buradaki sis, toprak ve meşe ağaçlarının özel kombinasyonu nedeniyle burada yaşıyor. Batı yarımküredeki familyasının tek üyesi olan bu kırkayağın literatür isminin açıklaması ise “ en çok ayağa olan”  demek. Dişiler 750 ayağa kadar sahip olabilirken, erkekler ancak 562 ayağa sahip olabiliyor. Yukarıdaki videodaki kırkayak ise sadece 662 ayağa sahip.

Bu kırkayağın sadece yüzlerce bacağı tek özelliği değil ayrıca, bazı özel adaptasyonları da var. Çünkü, bu kırkayağın gözleri yok ve dev antenleri sayesinde karanlıkta yaşayabiliyor. Basit olarak kaynaşmış ağzı , mantarlar ve bitkileri delmek ve emmek için evrilmiştir. Aynı zamanda vücut tüyleri sararak ipek yapabilir.

 Kaynak: http://io9.com/5960664/scientists-discover-millipede-with-750-legs-that-will-haunt-your-nightmares?popular=true

Kırkayaktan korkanların rüyasına girebilecek bu hayvan oldukça sıra dışı yaratılmıştır.

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gülünüzü Şarj Etmek İster Misiniz ?

2015 Kasım ayında  bir araştırma grubu iletken polimer solüsyonun güllerin emdiğini göstermişti. İletken hidrojel sayesinde …

2 yorumlar

  1. mustafa doğan

    Bu habere konu olan kırkayak dünyada sadece küçük bir bölgede bulunuyor deniyor fakat bunun yanlış olduğunu düşünüyorum,bu kırkayağın benzerinin resmini ve videosunu yakın tarihte kayseride kaydettim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*