Anasayfa / Genel / 3D DOKU YAZICISIYLA KIKIRDAK ÜRETİLDİ

3D DOKU YAZICISIYLA KIKIRDAK ÜRETİLDİ

Genelde incinen kıkırdak gerçekten iyileşmez. Buna rağmen geçtiğimiz yıllarda, bilim adamları incinen bölgeleri hidrojeller, mikro küreler ve kollajen bazlı nano-bazlı yapılar kullanarak yapay kıkırdakları başarılı bir şekilde yeniden büyütmeyi başardı. Bugünse , Prof. James Yu liderliğinde bilim adamlarından oluşan bir ekip, 3D yazıcı (printer) benzeri bir alet geliştirerek, implant yapay kıkırdak geliştirdi.

Bugün 3D biyoyazıcılar sayesinde, yapay arterler gibi biyolojik parçalar yaratmak mümkün. Bu cihazı eşsiz kılansa baskı materyallerini ve teknolojilerini birleştirmesi.

Bu teknolojilerden bir diğeri de elektro spinleme teknolojisi. Bu teknolojide elektrik akımından faydalanarak sentetik polimer çözeltilerinde incecik fiberler yaratmak mümkün. Bu fiberler kullanılarak, gözenekli nano yapılar oluşturularak birbiri içine geçen kıkırdak yapıldı. Böylece yaralanan bölgedeki kıkırdağın açısı ayarlanarak büyümesi kolaylaştırılıyor.

Elektrospin polimerlerinden yapılan esnek matlar sonra kıkırdak hücrelerinden (tavşan kulağından elde edilen ) oluşan çözeltiye batırılarak, geleneksel mürekkep baskısı gibi kullanılıyor. 10 cm uzunluğunda ve 4mm kalınlığındaki bu matlar sonra bir araya getiriliyor.

Sonunda malzeme implant kıkırdağa dönüşüyor. Bu madde normal polimer içeriğe göre, daha fazla mekanik dayanıma sahip, bu nedenle özellikle diz kıkırdağı için çok uygun.

3D yazıcıdan basılan parçalar ağırlıklar yardımıyla dayanım testlerine maruz bırakıldılar. Ayrıca bu parçalar farelere yerleştirilerek denemeler yapıldı. 8 hafta sonra ,farelere implant edilen bu parçalar için yazılan raporda “esnek kıkırdak yapısından geliştirilen bu parçaların hastalarda kullanma potansiyelinin olduğunun göründüğü” belirtildi.

 

Kaynak: http://www.gizmag.com/implantable-cartilage-3d-printer/25155/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fast Food Ambalaj Kağıtları Kanser Riski Taşıyor

Herhalde fast food yemenin sağlıklı beslenmeyle uzaktan yakından ilişkisi olmadığını biliyorsunuzdur. Notre Dame Üniversitesi’nde yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*