Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Biyoloji / 2100’e Kadar Deniz Tabanı Hayatında Büyük Düşüş Bekleniyor

2100’e Kadar Deniz Tabanı Hayatında Büyük Düşüş Bekleniyor

deniz tabanı canlıları global ısınma-gerçek bilim

Derin deniz yaşamı üzerine yapılan bir bilimsel araştırma ilk kez gelişmiş iklim modellerini kullanarak gelecekte yaşanabilecek kayıpları ilk kez gözler önüne serdi.  Araştırma sonucuna göre en uzakta olan derin deniz ekosistemleri bile iklim değişimi nedeniyle güvende değil.

Bilim adamlarından oluşan uluslararası bir ekip, 2100 yılına kadar Kuzey Atlantik deniz tabanında bulunan deniz hayatının %38,  dünya çapında % 5 düşüş yaşanacağını tahmin ediyor. Bu değişimler okyanus dibinde yaşayan canlılara ve bitkileri etkileyecek. Sonuç olarak balıkçılıkta tehlikeye girecek.

Ulusal Oşinografi Merkezi’nin başkanlık ettiği araştırma, son iklim modelleri kullanılarak dünya okyanuslarında bulunan besin kaynağı değişimini tahmin edildi. Sonrasında global deniz besin kaynağı ve biyokütle hesaplandı.

Araştırma Global Change Biology bilimsel dergisinde bu hafta yayınlandı.

Bu değişimler denizin 4 km altındaki deniz tabanı topluluklarında yaşanacak. Deniz tabanındaki besin kaynakları giderek azalacağından besin miktarı düşecek.

Besin kaynakları azalacağından su kütleleri arasındaki ayrım artacak ve global okyanus dönüşümü yavaşlayacak.  Havalar daha ılık ve daha yağmurlu olacağından tabakalaşma artacak.

Araştırmanın baş yazarı Dr Daniel Jones ; Deniz tabanındaki iklim değişimine ilişkin bir takım spekülasyonlar çıksa da; biz sayısal projeksiyonlar yaparak, bu değişimlerin tam olarak nerde gerçekleştiğini tahmin etmeye çalışmak istedik. Dünya’da negatif değişimler olacağını tahmin ediyorduk. Özellikle de Kuzey Atlantik büyük değişimler yaşanacağını düşünüyoruz. Eğer dünya çapında deniz yaşamındaki bu kaybı konuşacak olursak, bu kütle gezegendeki her insanın toplam kütlesinden fazla olacak diyebiliriz,” diyor.

Deniz hayatındaki bu değişimler tüm dünya uygulanamasa da çoğu bölgenin bu negatif değişimi tecrübe edeceği düşünülüyor. Soğuk su mercan kayalıkları, deniz tepeleri gibi anahtar habitatlarda % 80’in üzerinde biyokütlede azalma görüleceği öngörülüyor. Küçük hayvanlar enerjiyi daha verimli kullanmaya meyilli olduğundan  dolayı, deniz tabanı balıkçılığının darbe yiyeceği ve mevcut besin miktarında giderek artış olacağı düşünülüyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131231094347.htm

Araştırma Referansı :

  1. Daniel O. B. Jones, Andrew Yool, Chih-Lin Wei, Stephanie A. Henson, Henry A. Ruhl, Reg A. Watson, Marion Gehlen.Global reductions in seafloor biomass in response to climate changeGlobal Change Biology, 2013; DOI:10.1111/gcb.12480
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*