Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Astronomi / 21 Ocak’ ta Jüpiter ve Ay’ın Dansını Kaçırmayın !

21 Ocak’ ta Jüpiter ve Ay’ın Dansını Kaçırmayın !

Teleskopu olanlar gerçekten yaşadı ! 21 Ocak’ ta  Jüpiter ve Ay gök kubbede nerdeyse aynı hizaya gelecek. Teleskopu olanlar bunu kaçırmasın çünkü tekrar bunu gözlemlemeniz için 2026’ ya kadar beklemeniz gerekecek.

21 Ocak 2013 Saat 11:02’ de Ay ve Jüpiter Boğa takımyıldızıyla yakın etkileşim içinde olacak. Aralarında sadece ayın büyüklüğü kadar uzaklık kalacak. Dünyada pek çok yerden izlenecek olay, Güney Amerika ve Güney Pasifik ‘ te okültasyonu görecek. Yani Jüpiter’ in Ay’ ın arkasından kayıp geçtiğini  görebilecekler.

Jüpiter ve Ay çiftini yakınlaşması belki dürbünle bile görülebilecek. Böylece Jüpiter ve dört Galileo uydusunu görebilirsiniz. Küçük bir teleskopla Jüpiter’ in halkaları ve  aynı zamanda Ay’ ın kraterlerini görebileceksiniz. Önerilen büyütme oranı 30-40 X .

Normalde Jüpiter’ i gündüz  görmek oldukça zor, fakat bu yakınlaşma sayesinde teleskopla görebileceksiniz.

Gelecek sefer en iyi gözlemin 2026 yılında olacağını düşünürseniz, bu kaçırılmayacak bir fırsat. Umarım bu astronomik olayı kaçırmazsınız !

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/jupiter-moon-conjunction/25859/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim kurgu değil; Bu İnsansı Bir Robot WALK-MAN

Ekim 2013 yılında projesi başlattılan, Genova’da bulunan İtalyan Enstitüsü’nün geliştirmekte olduğu ve Avrupa ülkeleri tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*