Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Doğa / 2050′ YE KADAR ÜRETİLEN MAHSÜLLER İHTİYACI KARŞILAMAYABİLİR

2050′ YE KADAR ÜRETİLEN MAHSÜLLER İHTİYACI KARŞILAMAYABİLİR

Acaba yakın bir gelecekte Dünya bize yetebilecek mi?  Bilim adamlarının yeni yaptığı bir araştırmaya göre dünya çapında üretilen tarım ürünlerinin 2050’ ye kadar global ihtiyaçları karşılayamayacağı belirtildi.  19 Haziran ‘ da  yayınlanan açık online dergi PLOS ONE’ da yayınlanan araştırma Minnesota Üniversitesi Çevre Enstitüsü’ nden Deepak Ray tarafından yayınlandı.

Önceki araştırmalara göre global çaptaki ziraai üretimin artan ihtiyaçları karşılamak için % 60 ila % 110 civarında artış olacağını öngörüyordu. Araştırma 4 ana tarım mahsülünde; mısır, pirinç, buğday ve soya üretim artışı gerçekleştiğinde 2050’ ye kadar % 38  ila % 67 arasında olacak artışın 2050’ ye kadar % 60-110 arasın artışı karşılayamayacağını gösteriyor. Özellikle pirinç ve buğday üretiminde en büyük söze sahip 3 ülkenin çok düşük mahsül artışına sahip olduğu belirtiliyor.

Bilim adamları özellikle belli bir tarımsal ürüne bağımlı  ülkelerde üretim yetmeyeceğini belirtiyor. Yine de tarımsal alanların daha verimli kullanılması ile verimin arttırılabileceği belirtiliyor. Ayrıca besin tüketiminin  azaltılması ve tarımsal yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile tarımsal ürünlerin yetmesi sağlanabilir. Bilim adamları tarımsal açıdan bir an önce üretimin arttırılması gerektiğini, kaybedecek zamanın olmadığını söylüyorlar.

Araştırma Referansı : 

  1. Deepak K. Ray, Nathaniel D. Mueller, Paul C. West, Jonathan A. Foley. Yield Trends Are Insufficient to Double Global Crop Production by 2050PLoS ONE, 2013; 8 (6): e66428 DOI: 10.1371/journal.pone.0066428

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*