Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Mekatronik / 2012′ DE HONDA ASİMO İNSANSI ROBOT DAHA DA GELİŞTİRİLDİ

2012′ DE HONDA ASİMO İNSANSI ROBOT DAHA DA GELİŞTİRİLDİ

Honda Asimo robotu artık çok daha iyi çalışıyor. Mesela yolda yürürken insanlara çarpmamak için yolunu değiştirebiliyor.  Hatta futbol oynuyor ve  gol atınca bizim gibi sevinebiliyor. İnsanlara çay kahve servisi yapabiliyor. Merdivenleri kolaylıkla çıkıyor.

Engebeli bir arazide koşabiliyor. Asimo normal bir insanmış gibi insanlarla konuşuyor ve tokalaşıyor.Pek çok insan konuşurken sesleri ayırt edip, onlarla konuşabiliyor. Mekana gelen ziyaretçilere rehberlik yapabiliyor. Hatta onlara biraz beklemelerini rica edebiliyor. Olayları tasvir edebiliyor . Bir termosun kapağını açıp içindekini kolayca onu bardağa doldurabiliyor.

9 km/h hızla koşabiliyor. Aslında nerdeyse bir insan ne yapıyorsa o da yapabiliyor. Tek ayağı üzerinde zıplayıp etrafında dönebiliyor. Bunlar bir insan için oldukça kolay olsa da, bir robot için oldukça zor. Çünkü programlama ve dengeleme aşaması oldukça çetin bir iş.

Asimo’ da pek çok sensör ,servo motor ve programlanabilir bir beyin(çip) birlikte çalışarak mükemmel bir iş çıkarıyor. Honda’ nın Asimo her geçen gün geliştikçe gelecekte robot teknolojileri iyice şekil almaya başladı. Bununla birlikte robot teknolojisi artık yadsınamaz bir gerçek . Böylece robot teknolojilerine yönelik meslekler de oldukça popüler. Yarının mesleklerinden biri sanırım şimdiden belli, o da  mekatronik mühendisliği.

Honda Asimo Resmi Web Sitesi : http://asimo.honda.com/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*